MENÜ
Erzurum
Erzurum Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ertuğrul Çadırcı
Çelebi Dadaş
YAZARLAR
18 Ekim 2006 Çarşamba

Ertuğrul Çadırcı

 Erzurum Lisesi eski Müdürlerinden, değerli eğitimci ve Uzundere eşrafından Merhum Necip Çadırcı hocamızın en büyük çocuğudur.Merhum Prof. Dr. Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, anne tarafının büyüklerindendir.

Yıllardır Mali Müşavirlik görevini, meslek onurunu en yüksek perdeden temsil eden Ertuğrul ağabeyi mesleğinde Erzurum’un duayenlerinden sayılır.İyi bir ekonomist olan Çadırcı, meslek alanına ait yüksek bilgi ve kültür sahibidir.

Onun Çelebi evsafına uyan en belirgin yönü, insanlarla olan diyalogunda, hoşgörü ve sevecenliği ön planda tutması, güler yüzlülüğü asla terk etmemesi, kendisine yönelen herkese yardımcı olmak için özverili davranış içinde bulunmasıdır.O, meslek temsilcilerinin de kabul edeceği üzere, hiç kimseyle asla tartışmaya, münakaşaya girmez.Konuşmaktan ziyade dinmemeyi tercih eder.Toplumsal barışın önemine inanır..

O bir diyalog adamıdır.Yanında, o anda orada bulunmayan birini konuşamazsınız.Gıybeti sevmez, iftiraya pirim vermez, bühtanı dışlar.

Ölçülüdür, aşırılığa kapalıdır.Hayatında mübalağa yoktur.Olduğu gibi görünür, göründüğü gibi olmayı esas tutar.İddiasızdır ama sıradan bir insan değildir.

Mali Muşavirlik veya Muhasebecilik mesleğine yeni giren hemen herkesin hocası, danıştığı kimse olmuştur.Hiç erinmez, yerinmez.Kendisine meslekle ilgili sorulan her suali en küçük ayrıntısına kadar ve fakat belgeleriyle anlatır. Büyüklük gösterir.Onun kavga ettiğini kimse görmemiştir.

Hiç ama hiç kimsenin işine karışmaz. İnsanların backroundlarını araştırmaz. Duyduğuyla değil gördüğüyle değerlendirme yapar.O bir saygı adamıdır.O şahsiyetli bir simadır.Bilir misiniz ki en sevmediği şey “övülmek”tir.Zira onun diğer insanlara yaklaşımı hep doğaldır..Yapmacık ve gösteriş içeren her türlü davranış ve üsluba nefsini kapamıştır.Ertuğrul Ağabeyi Mali Müşavirlik ve Muhasebecilik mesleğinin yüzaklarından birisidir.Tuttuğu iş kolay, ömrü uzun olsun.

 ÖNEMLİ NOT: Oldukça büyük ilgi uyandıran ve rağbete uğrayan çelebi dadaşlar köşemizle ilgili olarak birkaç hususu arzetmek durumundayız.Köşemizde neşredilen şahsiyetler, yalnız bizim değil bütün Erzurumluların gönlünde özel yer edinen insanlardır.Çelebi Dadaşları belirlemede söz sahibi olan Erzurumludur.Halkın, dostlarımızın ve aydınların isimleri üzerinde birleştikleri örnek Erzurumluları tanıtmada biz sadece aracıyız.Yazı dizisiyle ilgili olarak bizleri arayarak teşekkürlerini sunan, görüşlerini aktaran bütün okurlarımıza bilvesile şükranlarımızı sunuyoruz.Okurlarımız yazı dizisinin Ramazan sonrasında da devamını talep ediyorlar.Ve inşallah da öyle olacak.Her hafta Pazartesi nüshalarımızda Çelebi Dadaşlarımızı tanıtmaya devam edeceğiz.İnanıyoruz ki, bu özel, bu güzel insanları tanıyanlar, onların hayatlarından örnek alacaklardır.Maksadımız çelebi Dadaş tipinde tarif edilebilecek dadaş sıfatını takdim ve güçlendirmektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ebru
 11 Mayıs 2009 Pazartesi 18:23
ertuğrul amcam hiç beklenmeyen bi zamanda terk ettn bizi kadere inanıyor olmamız bizler için tek teselli.sen giderken binlerce allaha uzanmış el bıraktın ardında herkes senn için dua eder oldu.umarım mekann cennettir.
 ayşegül
 16 Mart 2009 Pazartesi 20:02
bu yazı için öncelikle çok teşekkür ederim...babamın kişiliğini karakterini.... kelimlerle anltmk çok isterdim aama inanın ömürüm yok bunun için... gururumuzdu ..iyi ki babamın ''küçük kızı''idim...iyi ki benim babam ERTUĞRUL ÇADIRCI'YDI...her güzel şey bitermiş ama...her hikayenn sonu var bunu bliorz ama umrm herkes babam gibi bitirebilir bu hikayeyi bakın arkasından binlerce gelen kişi hala dillerden düşmeyen ertuğrl abi hala babamız ...anlatılan konuşulan şeyler beni çok gururlandırıyor..dürüst kalabilen herkese....
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Erzurum Gazetesi