MENÜ
Erzurum 16°
Erzurum Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Muhalif’
Kadir Sabuncuoğlu
YAZARLAR
26 Kasım 2023 Pazar

‘Muhalif’

Devlet Bakanlığı da yapan Eski Refah Partili (RP) Lütfü Esengün, Süleyman Demirel’in mitingi sırasında İmam Hatip Lisesi Öğretmeni Ömer Özyılmaz’a Lalapaşa Camisinden nasıl ezan okuttuklarını anlattı.

Ezan sonrası Özyılmaz’ın Selatü selamlar okuyarak iki kez mitingde Demirel’in konuşmasını böldüğünü anımsatan Esengün, güzel sesi ve sedası ile uzun uzun dura dura çok güzel bir ezan okuyan Özyılmaz’ın yapılan seçimlerde milletvekili seçildiğini bildirdi.

Ey Yayınlarından çıkan 548 sayfalık kitabın ismini neden ‘Muhalif’ koyduğu konusuna açıklık getiren Lütfü Esengün, ‘Düzenden yana olmak veya muhalif olmak’ ikilemi karşısında kaldığını ve zor olanı seçtiğini belirtti. Yaklaşık kırk yıllık hukuk ve siyaset hayatını, düzenin adaletsizliğine muhalefet ederek ve bu uğurda siyasi mücadele vererek geçirdiğini savunan Esengün, Demirel’in Erzurum mitingiyle ilgili anıyı şöyle anlattı:

“1977 milletvekilleri seçimi öncesi Süleyman Demirel (Adalet Partisi) miting yapmak üzere Erzurum’a gelmiş Hükümet Meydanında oldukça büyük bir kalabalığa hitap etmeye başlamıştı. O sırada meydanın hemen yanındaki Lalapaşa caminin minarelerinden ikindi ezanı okunmaya başladı. Ezanı okuyan o tarihte İmam Hatip Lisesi öğretmeni, sonradan milletvekilimiz olan Ömer Özyılmaz idi. Güzel sesi ve sedası ile uzun uzun dura dura çok güzel bir ezan okudu. Demirel ezan bitinceye kadar susmak zorunda kaldı. Ezan bitince tekrar söze başladı. Fakat ezanın peşine Erzurum’da adeti veçile ile salatü selamlar okunmaya başladığında, tekrar sözünü kesti. Salatü selamlar da bitince

konuşmaya devam etti. Canının sıkıldığı belliydi. Biz ise hem konuşması kesildiği için hem de bütün kalabalığa güzel bir ezan dinlettiğimiz için memnun idik.”

LÜTFÜ ESENGÜN KİMDİR?

Lütfü Esengün, 1947 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Erzurum’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Erzurum Barosuna bağlı serbest avukat olarak çalıştı.

Siyasete giren ve Necmettin Erbakan’ın kurduğu partilerde etkin görevler alan Esengün, 20 Ekim 1991 ile 3 Kasım 2002 tarihleri iki kez Refah, bir kez de Fazilet Partisinden Erzurum Milletvekili seçildi. Lütfü Esengün, 54. hükümette Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2024 Erzurum Gazetesi