MENÜ
Erzurum 20°
Erzurum Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TBMM’de Azerbaycan gündemi
Siyaset
10 Haziran 2021 Perşembe 05:49

TBMM’de Azerbaycan gündemi

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Emiraslanov ve beraberindeki heyet, AK Parti Milletvekilleri Yunus Kılıç, İbrahim Aydemir ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, Şamil Ayrım ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir araya geldi.

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve beraberindeki heyet, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Azerbaycan ile ilişkilerin daha çok derinleşmesi gerektiğini söyledi.

Azerbaycan'ın kendi yetiştirdiği ordusuyla işgal altındaki topraklarını geri aldığını belirten Komisyon Başkanı Kılıç, Birleşmiş Milletler 'in duruma sesiz kaldığını ifade etti.

Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini belirten Kılıç, Azerbaycan ordusunun elde ettiği zafer ile bölgenin önemli bir sıkıntısın da ortadan katlığını söyledi.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki tarımsal faaliyetlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıç, Türkiye ile Azerbaycan arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması halinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da büyüyeceğini belirti.

Toplantıda konuşan Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım da 44 günlük bir vatan savunmasının ardından Azerbaycan Heyetinin ilk ziyaretini TBMM'ye yapmış olmasından ötürü duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Türkiye'nin Azerbaycan'a vermiş olduğu desteğin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Ayrım, uluslararası camianın çözemediği sorunun Azerbaycan ordusu ve Türkiye'nin dik duruşuyla çözüldüğünü söyledi.

Ekonomik ilişkileri de değerlendiren Ayrım, İki ülkenin petrol dışı sektörlerde de aktif olması gerektiğini belirti.

Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ise Türkiye'nin kendilerine her zaman destek olduğunu belirtti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Görüşmelerin ardından heyetler, karşılıklı olarak hediye takdiminde bulundu ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Erzurum Gazetesi