MENÜ
Erzurum 29°
Erzurum Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KADES iProjesinde başarı
Asayiş
25 Kasım 2021 Perşembe 04:53

KADES iProjesinde başarı

İçişleri Bakanlığı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına hayata geçirdiği uygulamaların sonuçlarını almaya başladı. Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES), bugüne kadar 2,8 milyon kadın tarafından cep telefonlarına indirdi.

İçişleri Bakanlığı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına hayata geçirdiği uygulamaların sonuçlarını almaya başladı. Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES), bugüne kadar 2,8 milyon kadın tarafından cep telefonlarına indirdi.
İçişleri Bakanlığı, aile içi ve kadına şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalarına kararlılıkla devam ediyor. Bu kapsamda personel eğitim çalışmalarına ağırlık veren bakanlık, hayata geçirdiği KADES uygulaması, Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi gibi projelerle kadına şiddetin son bulması için çalışıyor. KADES üzerinden gerçekleşen 242 bin 473 ihbarın tamamına anında müdahale edilirken, ihbarların 138 bininin gerçek acil durumlar için yapıldığı belirlendi.
KADINA VE AİLE İÇİ ŞİDDETE YÖNELİK BİN 102 MÜCADELE BİRİMİ KURULDU
Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında bin 5’i polis merkezi amirliklerinde, 97’si jandarmada olmak üzere bin 102 aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele birimi, bu birimlerin yanı sıra jandarma karakolları ile polis merkez amirliklerinde bin 497 güven masası kuruldu. Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında 2018 yılından bugüne kadar toplam 309 bin polis ve jandarma personeline eğitim verildi.
“AİLE İÇİ VE KADINA KARŞI ŞİDDET OLAYLARI KAYIT FORMU” GÜNCELLENDİ
Risk değerlendirme ve analiz çalışmalarının daha doğru yapılabilmesi amacıyla “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu” uluslararası geçerlilik ve ulusal tecrübeler doğrultusunda güncellendi.
3 MİLYONA YAKIN KADIN KADES’İ TELEFONUNA İNDİRDİ
İçişleri Bakanlığınca 2018 yılında hayata geçirilen ve geçtiğimiz günlerde Akdeniz Parlamenterler Asamblesi tarafından ödüle layık görülen Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES), bugüne kadar 2 milyon 758 bin 120 kadın tarafından cep telefonuna indirildi. Uygulama üzerinden gerçekleşen 242 bin 473 ihbarın tamamına anında müdahale edilirken, bu ihbarların 138 bininin gerçek acil durumlar için yapıldığı tespit edildi.
ELEKTRONİK KELEPÇE ŞİDDETİ ÖNLEDİ
Aile mahkemeleri hakimleri tarafından verilen kararlara istinaden şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali bulunan kişilerin şiddet mağdurlarına yaklaşıp yaklaşmadığının izlenebilmesi için elektronik kelepçe uygulamasına başvuruluyor. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER) bin kapasiteli elektronik kelepçe izleme merkezi kuruldu. Bugüne kadar toplam 764 kişiye elektronik kelepçe takılarak takibi gerçekleştirildi. Merkezde şu an 272 vaka aktif izlenirken, elektronik kelepçe uygulaması ile takip edilen hiçbir olayda şiddet görülmedi.
AİLE İÇİ VE KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE KOMİSYONLARI KURULDU
Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde il ve ilçelerde valiler ve kaymakamların başkanlığında çalışmalara ağırlık verildi. Valilik ve kaymakamlıklar başkanlığında “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Komisyonları“ kuruldu.
Ayrıca kadınlara yönelik eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüldü.
503 BİN 156 ÖNLEYİCİ TEDBİR KARARI VERİLDİ
Aile içi kadına şiddet mağdurlarına yönelik önleyici ve koruyucu tedbirler de artırıldı. 6284 sayılı Kanun kapsamında bugüne dek meydana gelen kadına karşı şiddet olaylarında 42 bin 572 şiddet mağduru kadına yönelik 50 bin 380 koruyucu tedbir kararı alındı. 136 bin 753 şiddet uygulayan erkeğe karşı ise 503 bin 156 önleyici tedbir kararı verildi.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2022 Erzurum Gazetesi