MENÜ
Erzurum 15°
Erzurum Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
DAP BKİ süt üreticilerini sevindirdi
Ekonomi
9 Eylül 2021 Perşembe 16:47

DAP BKİ süt üreticilerini sevindirdi

DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen ve Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tamamlanan iki projenin dağıtım törenine katılmak üzere DAP BKİ Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen Ardahan’a gitti.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen ve Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tamamlanan iki projenin dağıtım törenine katılmak üzere DAP BKİ Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen Ardahan’a gitti.

2021 yılı yatırım programı kapsamında, Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Mera Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” ve “Elle Süt Sağım Faaliyetlerine Sosyolojik Bir Dokunuş Projesi”ne destek sağlayan DAP BKİ, proje kapsamında dağıtılması planlanan sıvat ve süt sağım makineleri için İl Müdürlüğünce tören düzenlendi.

150 SIVAT, 100 SÜT SAĞIM MAKİNESİ DAĞITILDI

Program öncesi, Ardahan Valisi Hüseyin Öner’i ve Ardahan İl Tarım ve Orman Müdür V. Turgay Şişman’ı makamında ziyaret eden Başkan Demirdöğen, daha sonra, müdürlük yerleşkesinde bulunan Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen törene katıldı. Başkan Demirdöğen, 100 adet süt sağım makinesi ile köy ve meralara konulmak üzere 150 adet sıvatın dağıtımını gerçekleştirdi.

ÖNER: BU PROJE ÜRETİME İVME KAZANDIRACAK

Törende konuşan Ardahan Valisi Hüseyin Öner, verimliliği artıracak yeni projelerin devreye alınmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Projenin çıktıları konusuna değinen Vali Öner, sağımın kısa sürede tamamlanması, işgücünün azalması, elde edilen sütün daha hijyenik olması ve sağım yapılan hayvanın meme sağlığının korunması amacıyla 100 adet seyyar süt sağım makinası dağıtımı yapmak üzere burada toplandıklarını belirterek, üretime ivme kazandıracak DAP destekli projelerin hayırlı olması temennisinde bulundu.

DEMİRDÖĞEN: SİZLERDEN ÖNCELİKLERİ BELİRLENMİŞ PROJELER BEKLİYORUZ

DAP İdaresi’nin kurulduğu günden bu yana üreticilerin işini kolaylaştıracak projelere destek sağladığını ifade eden DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, ilin sorunlarını doğrudan tespit etmelerini zor olduğunu dile getirerek, “İlin ihtiyaçlarını, önceliklerini bize bildirdiğiniz takdirde kendi mevzuat alanımız içerisinde bu ihtiyaçları gidermeye çalışırız. Amacımız tarımsal faaliyetleri önceleyerek kalkınmanın hızlanmasını sağlamak. Bu amaçla da tarımda mekanizasyona çok önem veriyoruz. Biz de sağladığımız tarımsal mekanizasyon desteğiyle çiftçimize ilave zaman kazandırıp, üretimde verimliliği artırmayı, özellikle gençleri özendirip tarımda kalmalarını sağlayarak istihdamı artırmak istiyoruz. Sizden de öncelikli olan projelerinizi bekliyoruz” dedi.

Ardahan’da desteklenen projelerden söz eden Demirdöğen, şunları kaydetti:

“2021 yılında Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 4 projesine İdaremiz tarafından 918 bin lira, yine 2021 yılı içerisinde, 12’si tarım sektöründe olmak üzere 13 projeye 3 milyon lira ödenek tahsis edildi. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte bu zamana kadar Ardahan ilimizin 123 projesine 40 milyon lira ödenek sağlamış olacağız. DAP İdaresi her zaman üreticilerin yayındadır. Var oluş gayemiz sizlerin yanında olmak, kaynaklarımızı isabetli projelere aktararak verimliliği artırmaktır. Desteklediğimiz bütün projeler mutlaka hayata dokunan projelerdir. Üretimde kolaylık sağlayacak sıvat ve süt sağım makinelerinin hayırlı olmasını diliyor, bereketli kazançlar temenni ediyorum.”

ŞİŞMAN: DAP İDARESİ'Nİ HER ZAMAN YANIMIZDA HİSSETTİK

Ardahan İl Tarım ve Orman Müdürü V. Turgay Şişman, DAP İdaresi’ni projelerinin desteklenmesi konusunda her zaman yanlarında hissettiklerini belirterek, Başkan Demirdöğen’e teşekkür etti. Dünya düzeninin zaman zaman değişmesine karşın tarım ve hayvancılığın önemini gün geçtikçe daha da artırdığını söyleyen Ulutaş, “İnsanlık var olduğu sürece bu sektör modasını hiç kaybetmeyecek” dedi.

Programa, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Turgay Şişman, Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdür Sinan Aydın, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, DAP BKİ İzleme ve Değerlendirme Koordinatörü, Ardahan Ziraat Odası Başkanı, muhtarlar, kadın çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, süt sağım makineleri ve sıvatların dağıtımının ardından sona erdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   Künye
Copyright © 2021 Erzurum Gazetesi